آجر نما

روش تميز کردن نماي ساختمان

روش تميز کردن نماي ساختمان

روش تميز کردن نماي ساختمان

- زماني که جرم روي نما ناچيز و سطحي است، مي‌توانيم روي آن آب بپاشيم و هنگام حرکت آب از بالا به طرف پايين، با سنباده غير سيمي يا مويي و در مواردي سنگ‌ساب دستي، سطح را سايش دهيم. سپس با آب گرفتن جرمها، نما را تميز کنيم.

- اگر جرم روي نما زياد باشد، يا نما به رنگ روغني آغشته باشد و يا مورد ديوارنويسي واقع شده باشد، براي تميز کردن آن، از روش تميز کردن مکانيکي و وزش ماسه‌اي با فشار دستگاه استفاده مي‌کنيم. در اين روش، بايد فشار ماسه‌اي به حدي باشد که نما دچار خلل و فرج‌هاي ريز نکند.

معمولا اين روش براي نماهايي مفيد است که مصالح سخت دارند؛ مانند سنگ‌کاري‌هاي تزئيني. در اين دستگاه، چهار نوع شلنگ با قطرهاي مختلف وجود دارد که از آنها براي زدودن جرم استفاده مي‌شود. لازم به ذکر است که نوع ماسه‌هاي به کاررفته در اين عمل بايد غير سيليسي باشد تا براي کارگران زيان آور نباشد و همين طور غبارهايي را که از ماسه به وجود مي‌آيد،

بايد پس از پايان کار با آب شسته و تميز نمود. بديهي است که پاشيدن آب ممکن است از درزها به قسمتهاي داخلي ساختمان اثر کند. در آخر نيز توجه گردد که برس‌هاي مکانيکي که با چرخش و حرکت دوراني سطح را تميز مي‌کنند بايد با دقت انجام شوند تا اولاً امواجي در سطح نما بوجود نيايد و ثانيا گرد حاصله براي کارگران زيان آور نباشد.

تميز کردن نما با مواد شيميايي 

برخي از مواد شيميايي و نمک‌ها مي‌توانند در نماهاي سنگي، آجري و نما با مصالح ديگر، خسارت کلي وارد آورند و باعث تخريب آنها و يا به وجود آمدن لکه و حفره هايي در سطوح شوند که بين آنها به موارد زير اشاره مي‌شود:

اسيد رقيق فلوئوريدريک

اين اسيد را به مقدار ??% با آب مخلوط مي‌کنيم و با قلم يا فرچه بر سطحي که قبلا با آب خيس شده است، مي‌ماليم. سپس با برس چرمي سايش مي‌دهيم و بلافاصله با آب مي‌شوييم.

اسيد فسفريک

براي پاک کردن زنگ آهن، محلول اسيد فوق را با سمپاش و يا برس به سطحي که قبلا خيس کرده‌ايم، مي‌زنيم و با برس نرم ديگري بر روي آن مي‌کشيم و بلافاصله آن را با آب شستشو مي‌دهيم. اين اسيدها سطح شيشه را مي‌خورند و دچار يخ‌زدگي مي‌کنند. به اين ترتيب، جلاي سنگهاي نما در کنار پنجره و يا نماسازي رو کار از بين مي‌رود. در ضمن، تخته‌هاي زير پايي را فاسد و در بعضي موارد سوراخ مي‌کند. پاشيدن اين اسيد بر دست و بدن، سبب سوختگي شديد مي‌شود.

تميز کردن بوسيله بخار آب

با دستگاه، آب گرم و بخار را بر سطح کار مي‌پاشيم. برخي از موارد سطح نما در بخار آب حل و شسته مي‌شود، اما استفاده از اين روش از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه نيست. قبل از استفاده از مواد شيميايي جهت تميز کردن کل نما، سطح کوچکي را به طور آزمايشي تميز مي‌کنيم و پس از اطمينان از اينکه اشکالي پيش نخواهد آمد، نما را پاک خواهيم کرد. در مواردي، استفاده از آب تنها، سبب انتقال نمکها از دل کار بر سطح کار مي‌شود که در اين صورت، سطح کار دائم شوره مي‌زند.

تميز کردن دوده از نما با شستشو

- لکه‌هايي را که از دوده بخاري حاصل مي‌شود، مي توان با آب گرم و مواد کف کننده، به ويژه صابون شست.

- چنانچه دوده چرب باشد، دو تا سه بار شستشو با آب و صابون، آن را تميز مي‌کند.

- چنانچه دوده بسيار چرب باشد، مي توان از گل «مهل» يا «تالک» و يا «تري کلرواتيلن» خميري تهيه کرد و بر سطح لکه گذاشت و پس از خشک شدن، سطح مذکور را با برس تراشيد و چربي غليظ را از آن گرفت. و بايد دقت شود که اين عمل در هواي آزاد انجام شود تا خطر تنفسي براي کارگران پيش نيايد. لازم به ذکر است که گرفتگي در دودکش‌هاي داخلي مانند آبگرمکن و بخاري به علت سطوح غير صيقلي آنهاست. دود در خلل و فرج هاي آنها و بويژه در لوله‌هاي سيماني نشست و پس از مدتي دودکش را مسدود مي کند. معمولا از پشت بام، سنگ کيلو را با طنابي محکم به درون سوراخ دودکش مي بنديم و بعد بالا و پايين مي‌کشيم. با اين عمل، دوده‌ها از سوراخ آن بيرون مي‌ريزد. اگر پارچه زبري نيز اطراف وزنه ببنديم، جداره دودکش به مراتب بهتر پاک مي‌شود. در بازار ايران نيز وسيله‌اي موجود مي‌باشد که مجموعه‌اي از فنرها و وزنه است که براي تميز کردن دودکش‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

پاک کردن اثرات قير و قطران از روي نماي ساختمان

آشنايي با روشهاي قيرگوني و هزينه ها

- لکه‌هاي قير و قطران را مي‌توان تراشيد و اثرات باقي‌مانده آن را با خميري که از ترکيب «تالک» و يا «گل مهل» حلالي همچون «تولوئن» و يا «تري کلرواتيلن» و يا «جوهرهاي معدني» به دست مي‌آيد، پاک نمود. پس از خشک شدن خمير، آن را با برس از سطح نما مي‌تراشيم. به طور مسلم، چون اين مواد شيميايي است، کارکردن با آنها بايد با احتياط و دقت لازم انجام شود.

- هنگام صبح که هوا خنک است، با احتياط کامل مي‌توان با ضربه نوک کاردک، قير را از سطح کار تراشيد.

- مي‌توانيم پارافين را روي محلي که قير به صورت مذاب و لکه بر سطح آجرکاري نشسته است، بکشيم و لکه‌ها را پاک کنيم.

- لوله‌هاي بخاري‌هايي که گالوانيزه نيستند، در اثر آب باران و برف، زنگ آب قهوه‌اي رنگي در سطح نما ايجاد مي‌کنند که با آغشته‌سازي محل به محلول پارافين، لکه‌ها از بين خواهند رفت.

- اثرات موجود از لکه‌هاي قهوه‌اي منگنز را نيز با يک واحد «پراکسيد هيدروژن» و يک واحد «اسيد استيک» که در چهار واحد آب حل شده، مي‌توان از بين برد.

- در تماس چربي‌هاي مرطوب با نما، رنگهاي خاکستري و قهوه‌اي که از صمغ چوب و يا مازوت خارج مي‌شود، بر سطح نما اثر مي‌کند. براي پاک کردن آنها، محلول اسيد «اکزوليک» را در چهار واحد آب گرم و داغ حل مي‌کنيم. سطح رنگي را با محلول به دست آمده آغشته نموده و با مالش برس سيمي، رنگ‌ها را از بين مي‌بريم. مجددا يادآوري مي‌شود که چون مواد مصرفي، شيميايي هستند بايد اين کارها را با وسايل کامل ايمني و توجه خاص به اصول صحيح انجام داد.

پاک‌سازي شوره آجر نما

معمولا شوره در آجرهاي نما به 2 صورت بروز مي‌کند:

- بروز شوره در اثر خشک شدن سطح: همزمان با اجراي نماي آجري و در اثر رطوبت ملات، شوره آجر که مي‌تواند منشاء نمکي و يا آهکي داشته باشد بروز مي‌کند. در اين‌گونه مواقع شدت بروز شوره کم بوده و در اين‌گونه موارد بهترين راه حل، استفاده از زايکوسيل (Zycosil) است. اين محصول همزمان با ضدآب کردن سطح، موجب ازبين رفتن شوره‌ها نيز مي‌شود.

- بروز شوره در اثر تثبيت رطوبت: در فصولي از سال که خشک شدن آجر به کندي صورت مي‌گيرد، املاح موجود در آجر به همراه آهک، به سطح آن آمده و در ماندگاري رطوبت تغيير حالت داده و سفت مي‌شود و باعث تغيير رنگ خود آجر هم مي‌شود. به اين حالت زنجاب شدن گفته مي‌شود. دو راه حل زير اگرچه قطعي نيستند ولي ممکن است مفيد واقع شوند:

- پاک کردن شوره‌ها با استفاده از اسيد سيتريک 30%، سپس شستشو با فشار 130 بار واتر جت و نهايتا ضد آب کردن بلافاصله پس از خشک شدن.

شرايط کار: اطمينان از پاک شدن شوره‌هاي سفت شده، استفاده از زايکوسيل با غلظت 1 به 10 (کاملا اشباع)، انجام عمليات در بهترين زماني که اطمينان داشته باشيم آجر در کوتاهترين زمان ممکن خشک مي‌شود.

- استفاده از زايکوسيل با غلظت 1 به 15 (کاملا اشباع)، پاک کردن شوره‌ها با استفاده از اسيد سيتريک 50%، شستشو با فشار کم آب.

طرز تهيه محلول اسيد سيتريک

پودر اسيد سيتريک خوراکي را که قابل تهيه از فروشگاه‌هاي لوازم قنادي است، با آب 50 درجه مخلوط کرده و اشباع مي‌کنيم؛ به طوري که ديگر اسيد قابل حل در آن نباشد. سپس آن را با مقدار مناسب آب مخلوط مي‌کنيم تا به غلظت مورد نظر دست پيدا کنيم.

نجار و کابينت کار مطمئن و حرفه اي را پيدا کنيد

توالي اجرا

پس از اجراي سفت کاري (تيغه چيني ديوارهاي پيراموني) و نصب فرم پنجره‌ها مي‌توان نما را اجرا کرد.

کنترل کيفي و فاکتورهاي تعيين کننده

اجراي صحيح

- نما کاملا شاقولي باشد.

- بندهاي افقي در هر رج کاملا تراز و داراي يک امتداد باشد و کار موج نداشته باشد.

- نما فاقد شوره باشد و شسته و تميز باشد.

- اتصال نما به سفت کاري انجام شده باشد.

- قرنيز لبه ديوارها و جان‌پناه و جلو پنجره‌ها به طور اصولي انجام شده باشد تا از کثيف شدن نما در اثر بارندگي جلوگيري شود.

- اجراي نما کاملا منطبق با نقشه نماي ساختمان باشد و رنگ‌بندي‌ها و محل هره‌ها مطابق نقشه باشد.

- از آجر مناسب و با کيفيت و استاندارد استفاده شده باشد.

- قاب‌هايي که در دور کار و يا دور پنجره‌ها با آجر ال اجرا مي‌شود در طبقات متوالي کاملاً با هم همباد باشد. به عبارت ديگر بالا و پايين پنجره‌ها در هر طبقه با هم هم‌تراز باشند و بغل پنجره‌هاي روي هم در طبقات متوالي با هم، هم امتداد باشند.

- بندکشي با ملات مناسب (ماسه بادي و سيمان) و با عيار مناسب (400 کيلوگرم بر متر مکعب) و با قلم مخصوص بندکشي انجام شده باشد و بندها در هيچ جايي خالي نباشند.

خرید آجر نما

فروش آجر نما

تولید آجر نما

مقاومت آجر نما

کیفیت آجر نما

577 Comments